Bicykluje! Ako na to..

03.09.2020

Hneď v úvode musím napísať, každé dieťa je individuálne. Má individuálne danosti, schopnosti, povahové črty.. má svoje telesné limity. Plus materstvo nie sú žiadne preteky v tom, čo moje dieťa dokáže.

Tadeáško začal jazdiť na štvorkolesovom odrážadle PUKY skôr ako chodiť. Mal 15mesiacov, keď prišiel na to ako funguje odrážadlo. O necelý rok začal jazdiť na dvojkolesovom odrážadle, tiež značky PUKY. Pomerne rýchlo chytil balanc a užíval si jazdu. Neskôr sme PUKY vymenili za iné, ale to iba na mesiac a potom sa nám do ruky dostalo odrážadlo KOKUA.

Odrážanie v sebe nesie niekoľko benefitov. Dieťa si neprecvičuje len nohy, ale posilňuje brucho, chrbát a ruky. Preto bola naša fyzioterapeutka nadšená, keď Tadeáško aktívne jazdil. Stále mi však pripomínala, aby sme naučili Tadeáška pedálovať. (Pedálovanie sa používa ako cvičenie pri valgóznych členkoch a vagóznych kolenách - tzv. nohy do X). To bol najťažší oriešok. Na pedálovanie musí mať dieťa správne prepojenú pravú a ľavú hemisféru, musí chápať opakujúci sa pohyb a musí mať silu v nohách. Pedálovať sme začali okolo troch rokov - na trojkolke. Zdalo sa mi, že najväčší deficit má Tadeáško práve v tej sile. Preto sme kúpili Woom 2 bicykel a naň dali pomocné kolieska.

Úprimne, pomocné kolieska absolútne neodporúčam. Ak by nebol problém v pedálovaní, ani ja by som po nich nesiahla. A s odstupom času si myslím, že boli zbytočné aj v našom prípade, pretože schopnosť pedálovať neurýchlite. Príde, keď dozrie mozog. Myslím, že skôr brzdia ako pomáhajú. Sú príčinou mnohých pádov, kedy sa dieťa prevráti cez ne. Prípadne s jedným vbehne do diery a bicykel sa prevráti. Učia deti nespoliehať sa na seba, ale na ne. Pritom, ak dieťa jazdí s istotou na odrážadle, pomocné kolieska nepotrebuje vôbec - ale musí mať ľahký a veľkostne primeraný bicykel.

Ich zbytočnosť sa potvrdila aj u nás. Keď Tadeáško dozrel na pedálovanie. Dali sme pomocné kolieska dole a jednoducho šiel. Museli sme mu však prinavrátiť stratenú dôveru v samého seba - že vie udržať balans aj na bicykli. Pomohlo mu, keď videl na videu ako ide naozaj sám, že ho babka nedrží. Behali sme za ním totiž dve. Babka ako náhradné pomocné koliesko a ja s mobilom, aby som mala dostatok materiálu na presvedčenie malého tvrdohlavca :) .

Dnes si myslím, že ak by sme pomocné kolieska nemali, ušetríme si nohy pri behaní za Tadeáškom. Tadeáško by nemusel stratiť dôveru vo svoje schopnosti a všetko by bolo prirodzene jednoduché. I keď v našom prípade to bolo pomerne ľahké.

Rady na záver? Kúpte deťom dvojkolesové odrážadlo. Nechajte ho, aby poriadne chytilo balans a začalo si užívať jazdu. Posaďte dieťa na bicykel až vtedy, keď bude vedieť samostatne pedalovať. To si môžete skúsiť napríklad aj na šlapacích autíčkach. Následne kúpte bicykel, ktorý bude zodpovedať výške dieťatka a nebude prehnane ťažký.. a potom? Potom si už len užívajte radosť vášho dieťatka z vlastnej šikovnosti. Prajem Vám veľa zdaru.

Ps. Nemusí mať štyri alebo päť rokov.. ani šesť.. vek v učení na bicykli nehrá rolu. Dôležitá je radosť :)  


© 2020 KRKAVČIA MATER. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky